Solution of task 22.2.1 from the collection of Kepe OE
Sold <10
The sale of this product is suspended.
Secure deal
Instant delivery
Product description
22.2.1
A body of mass m1 = 4 kg with velocity v = 10 m / s strikes a stationary body with a mass
M2 = 100 kg. Determine the modulus of the shock pulse in the first phase of the impact. (Answer 28.6)
A body of mass m1 = 4 kg with velocity v = 10 m / s strikes a stationary body with a mass
M2 = 100 kg. Determine the modulus of the shock pulse in the first phase of the impact. (Answer 28.6)
Main features
- Content type File
- Content description 39,36 kB
- Updated on the site 07.06.2017
Reviews
No reviews yet
The sale of this product is suspended.
Secure deal
Instant delivery
0.04 $ gift card for a positive review
0.04 $ gift card for a positive review